Seznamte se s některými nejčastěji pozorovanými podvody, abyste ochránili sebe i své finance.

Vydírání
Dávejte si pozor na pokusy o vydírání, při nichž vám cizí lidé vyhrožují a používají bitcoin jako prostředkem vydírání. Jedním z běžných provedení této metody je e-mail, v němž odesílatel zašle zprávu, v níž tvrdí, že se naboural do vašeho počítače a ovládá jej prostřednictvím protokolu vzdálené plochy (RDP). Odesílatel uvádí, že byl nainstalován key logger a že vaše webová kamera byla použita k nahrávání toho, co děláte a o čem možná nechcete, aby ostatní věděli. Odesílatel nabízí dvě možnosti – poslat bitcoiny, abyste materiál potlačili, nebo neposílat nic a vidět obsah odeslaný vašim e-mailovým kontaktům a rozšířený ve vašich sociálních sítích. Podvodníci používají ukradené seznamy e-mailů a další uniklé informace o uživatelích, aby mohli toto schéma masově provozovat mezi tisíci lidmi. Útočníci většinou nemají opravdové záznamy z kamery, avšak ponaučení je, mít vždy kameru na PC zakrytou.

Falešné burzy
S rostoucí popularitou bitcoinu se jej snaží získat stále více lidí. Toho bohužel využili nepoctivci, o nichž je známo, že zakládají falešné bitcoinové burzy. Tyto falešné burzy mohou uživatele oklamat tím, že nabízejí extrémně konkurenční tržní ceny, které je ukolébají v domnění, že se jim dostává krádeže a rychlého a snadného přístupu k levným bitcoinům. Při nákupu nebo prodeji bitcoinů se ujistěte, že používáte renomovanou burzu.

Bezplatné dárky
Vzhledem k virální povaze způsobu, jakým se informace šíří na internetu, se podvodníci snaží využít lidi tím, že nabízejí dárek ve formě bitcoinu nebo jiných digitálních měn výměnou za zaslání malé částky k registraci nebo za poskytnutí některých osobních údajů. Když něco takového uvidíte na webové stránce nebo sociální síti, je nejlepší obsah okamžitě nahlásit jako podvodný, aby se obětí nestali i ostatní.

Vydávání se za někoho jiného
Podvodníci bohužel velmi snadno vytvářejí účty na sociálních sítích a vydávají se za jiné osoby. Často se stává, že vyčkávají, dokud osoba, za kterou se snaží vydávat, nezveřejní obsah. Vydávající se osoba na něj pak odpoví následnou zprávou nebo výzvou k akci – například k bezplatné dárkové akci – s použitím účtu, který vypadá téměř stejně jako původní autor či autorka příspěvku. Díky tomu to vypadá, jako by to říkala původní osoba. Případně se mohou vydavatelé pokusit použít stejné falešné účty k tomu, aby prostřednictvím soukromé nebo přímé zprávy přiměli ostatní k nějaké akci ve snaze podvést nebo kompromitovat. Nikdy se neúčastněte bezplatných akcí, a pokud obdržíte podivnou žádost prostřednictvím někoho ze své sítě, raději si dvakrát ověřte pravost prostřednictvím více komunikačních prostředků.

Malware
Hackeři jsou velmi kreativní při hledání způsobů, jak okrádat lidi. Při odesílání bitcoinu si vždy dvakrát nebo třikrát zkontrolujte adresu, na kterou je posíláte. Postačí zkontrolovat prvních 5 a posledních 5 znaků bitcoinové adresy. Některé škodlivé programy po instalaci změní bitcoinové adresy při vkládání ze schránky uživatele, takže všechny bitcoiny se nevědomky odešlou místo na adresu hackera. Vzhledem k tomu, že existuje jen malá šance na zvrácení transakce s bitcoiny, jakmile ji síť potvrdí, znamená to, že si toho všimnete až poté, co už je pozdě a s největší pravděpodobností to nepůjde vrátit. Je dobré být mimořádně obezřetný, pokud jde o to, jakým programům povolujete na svých zařízeních administrátorský přístup. Aktuální renomovaný antivirový skener může také pomoci, ale není spolehlivý.

Osobní setkání
Při místním nákupu nebo prodeji bitcoinu vás protistrana může požádat o osobní schůzku za účelem provedení výměny. Tzv Vekslu. Pokud se nejedná o důvěryhodnou stranu, kterou již znáte, nebo ji máte na doporučení jiného důvěryhodného člena “vekslovací” komunity, jedná se o riskantní záležitost, která by mohla vyústit ve vaše okradení nebo zranění. Podvodníci jsou také známí tím, že výměnou za bitcoiny vyměňují falešnou fiat měnu. Zvažte, zda místo osobního setkání nepoužít bitcoinový bankomat, nebo decentralizovanou burzu.

Podvody s převody peněz
Neodpovídejte na e-maily nebo příchozí komunikaci od cizích lidí, kteří vám tvrdí, že potřebují pomoci s přesunem peněz, načež výměnou za vaše služby dostanete část prostředků.

Phishingové e-maily
Dávejte si pozor na e-maily údajně od služeb, které používáte, a které vás vyzývají k nějaké akci, například k obnovení hesla nebo k prokliknutí se k poskytnutí nějaké interakce týkající se vašeho účtu. Může být velmi obtížné rozpoznat rozdíl mezi falešným e-mailem, který se vás snaží nalákat k ohrožení vašeho účtu, a legitimním e-mailem zaslaným jménem produktu nebo služby, kterou používáte. V případě pochybností zvažte trojí ověření pravosti komunikace tím, že ji společnosti přepošlete, použijete kontaktní e-mailovou adresu na jejich webových stránkách, zavoláte jim telefonicky a/nebo je oslovíte prostřednictvím jejich oficiálních účtů na sociálních sítích.

Phishingové webové stránky
Phishingové webové stránky jdou často ruku v ruce s phishingovými e-maily. Phishingové e-maily mohou odkazovat na repliku webové stránky, jejímž cílem je krádež přihlašovacích údajů nebo výzva k instalaci malwaru. Neinstalujte software ani se nepřihlašujte na webové stránky, pokud si nejste stoprocentně jisti, že se nejedná o podvrh. Podvodné webové stránky se mohou také zobrazovat jako sponzorované výsledky v internetových vyhledávačích nebo na tržištích aplikací používaných v mobilních zařízeních. Dávejte si pozor, zda nestahujete falešnou aplikaci nebo neklikáte na sponzorovaný odkaz na falešné webové stránky. Dobrým zvykem je si uložit často navštěvované, důležité stránky do záložek a přistupovat k nim přes vlastnoručně uložený odkaz.

Ponziho schémata
Neúčastněte se nabídek, kde vám jedna nebo více osob nabízí zaručený výnos výměnou za zálohu předem. Jedná se o takzvané Ponziho schéma, kdy jsou jistiny budoucích vkladatelů použity k vyplacení předchozích investorů. Konečným výsledkem je obvykle to, že mnoho lidí přijde o spoustu peněz.

Pyramidová schémata
Pyramidové schéma slibuje účastníkům výnosy v závislosti na počtu lidí, které pozvou ke vstupu. To umožňuje virální a rychlý růst schématu, nicméně většinou to nevede k žádnému smysluplnému výnosu pro členy a/nebo pozvané, kteří se také připojili. Nikdy nezvěte svou osobní síť pod jediným cílem kumulovat odměny nebo výnosy z produktu nebo služby a nepřispívejte vlastním kapitálem na příkaz ostatních, abyste tento proces urychlili.

Rozdávání cen
Podobně jako v případě bezplatných dárků, i v případě dárků za odměny se jedná o podvod, který lidi nutí k akci nebo k poskytnutí informací o sobě. Například poskytnutí jména, adresy, e-mailu a telefonního čísla za účelem získání výhry. To může hackerovi umožnit, aby se pokusil tyto informace použít k získání přístupu k účtům tím, že se bude vydávat za vás.

Pump and Dumps
Nedůvěřujte lidem, kteří vás nebo ostatní lákají k investici, protože tvrdí, že vědí, jaká bude cena bitcoinu. V rámci schématu pump and dump se osoba (nebo osoby) snaží uměle zvýšit nebo-li napumpovat cenu, aby se mohla(y) zbavit svých podílů se ziskem.

Ransomware
Jedná se o typ malwaru, který částečně nebo zcela blokuje přístup k zařízení, pokud nezaplatíte výkupné v bitcoinech. Než platit výkupné, je lepší poradit se s důvěryhodným počítačovým odborníkem, který vám pomůže s odstraněním. Dávejte si pozor na to, jaké programy instalujete do svých zařízení, zejména ty, které vyžadují přístup správce. Nezapomeňte také dvakrát zkontrolovat, zda stahovaná aplikace není falešná a nevydává se za legitimní, kterou jste v minulosti používali.

Podvodné mince
Buďte opatrní při investování do alternativních mincí (altcoinů). Mezi altcoiny se mohou vyskytovat podvodné mince, které lákají uživatele k investici prostřednictvím soukromých prodejů nebo s předprodejními slevami. Podvodné mince mohou mít honosné webové stránky a/nebo se chlubit velkou komunitou, aby u lidí, kteří je objeví, vyvolaly efekt strachu z promeškání. To pomáhá dřívějším držitelům napumpovat cenu, aby se mohli zbavit svých pozic a opustit je se ziskem. Podvodné mince bez velkých komunit mohou provádět airdrops – nabízet lidem mince (nebo tokeny) zdarma výměnou za to, že se připojí k jejich komunitám. To umožňuje podvodným mincím prezentovat své iniciativy s nadsazenými metrikami trakce, aby investoři měli pocit, že o něco přicházejí, když přijde čas, aby se rozhodli, zda chtějí nakoupit. Podvodné mince v nich také mohou používat slovo Bitcoin ve snaze oklamat nebo uvést lidi v omyl, aby si mysleli, že jde o legitimní vztah.

Zdroj: https://bitcoin.org/en/scams#phishing-websites